sarigazi kadinlar yuruyus

Kadınlar: Kadın kadındır yarım aklındır

/ No Comments / 230 View / 12 Haziran 2016

Sarıgazi’de bir araya gelen kadınlar erkek egemen siteme karşı “Kadın kadındır yarım aklındır”, “Nevin’den Çilem’e kadınlar özsavunmaya” şiarlarını haykırarak yürüyüş gerçekleştirdi

İSTANBUL (12.06.2016)- Kadınlar, erkek egemen sistemin dayatmaların karşı İstanbul Sarıgazi’de sloganlar eşliğinde yürüşüş düzenledi.

Sarıgazi Cemevi önünde bir araya gelen kadınlar halay çekti. Ajitasyonlarla tüm kadınları erkek egemen sistemin söylemlerine karşı sokağa çıkmaya çağıran kadınlar yürüyüş boyunca “Kadın kadındır yarım aklındır”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Arin’den Sibel’e yürüyoruz zafere”, “Nevin’den Çilem’e kadınlar özsavunmaya” sloganlarını attı. Demokrasi Caddesi’nde yürüyen kadınlar polisin tacizine zılgıtlar, alkışlar ve erbanelerle tepki gösterdi.

Polis ablukası altında yapılan yürüyüşün ardından demokrasi caddesinde Sarıgazili kadınlar adına Şengül Güneş Bali açıklama yaptı. Bali, “Aramızdan her gün 5 kadını kopararak katleden erkek egemen devlet Suruç katliamıyla başlayan savaş süreciyle her gün onlarca kadını öldürüyor” diye belirtti. Bali, “Kadınların özgürleşmesinden, özsavunmasını cüretkarca ortaya koymasından korkan erkekler, kadınları öldürürken erkek yargı kravat taktığı için tecavüzcülere iyi hal indirimleri uyguluyor. Kendisine defalarca tecavüz eden erkeğe karşı özsavunma hakkını kullanan Nevinler, Çilemler ise müebbetle yargılanmakta” dedi.

“Doğduğumuz ilk andan itibaren kadın cinsini ezen, yoksayan, ötekileştiren sistem biz kadınlara yaşamak için savaşmaya mahkum ediyor” diyen Bali şunları söyledi:

“Daha çocuk yaşta ailemizdeki erkeklerden fiziksel ya da psikolojik şiddet görüyoruz. Giyeceğimiz tişörtün renginden, etek boyumuza, bir erkeğe mi yoksa kadına mı aşık olacağımıza, oje sürüp sürmeyeceğimize, saat kaçta evde olmamız gerektiğine kadar ağabeyimiz, babamız, eşimiz karar verip emirler yağdırıyor. Savaşın keskinliğini sürdürdüğü şu günlerde Cizre, Sur, Nusaybin’de erkek egemen zihniyetin saldırıları en sert haliyle kadını katletmekte. Nereye saldıracağını şaşıran erkek devlet ve devletin temsilcisi olan AKP hükümeti ‘Kadınlar sokakta kahkaha atmasın”, “Hamile kadın sokakta yürümesin”, “Çocuk doğurmayan kadın yarımdır” gibi söylemleriyle aklının çeyrek olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Kadınların üzerinde tahakküm kuran erkek devlete ve onun savunucularına son sözümüz ilk sözümüzdür; yaşamın da direnişin de öznesiyiz. Şimdi ses çıkarma, harekete geçme zamanı çünkü şimdi dayanışma zamanı.”

 

Yorum Yap

Email (will not be published)

'