i_2

Trans*Evi’nde Psikiyatrik Destek Başlıyor

/ No Comments / 60 View / 17 Ağustos 2015

3 yıl önce İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği öncülüğünde kurulan Trans Evi‘nde kalan LGBTİ’lere yönelik bireysel ve grup psikoterapisi desteği başlıyor.

 

 

İhtiyaç sahibi ve mülteci LGBTi’lerin konakladığı Trans*Evi’nde Psikiyatrist Dr. Ardıl Bayram Şahin’in yürüteceği bireysel ve grup psikoterapi hizmeti verilecek. Psikoterapi hakkında süreçle ilgili bilgi vermek amaçlı Trans*Evi’nde Psikoterapist Dr.Ardıl Bayram Şahin ve İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla tanışma toplantısı düzenlendi. Tanışma toplantısına Türkiyeli Trans’ların yanı sıra mülteci LGBTİ’ler katıldı. Toplantıda İngilizce ve Türkçe olarak psikiyatrik görüşmeler, bireysel ve grup psikoterapi süreci hakkında bilgi verildi. Dr. Şahin   Trans*Evi’nde Psikoterapi odasında gerçekeleşecek görüşmelerin iki haftada bir gerçekleşeceğini, şuan için sadece Trans*Evi’nde kalanların faydalanacığı bu hizmetin önümüzdeki süreçte İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği öncülüğünde dışarıdan başvuruların da kapsamasını dilediklerini belirtti.

 

LGBTİ’lerin psikiyatrik olarak sık rastalanan depresyon, anksiyete bozuklukları ve intihar girişimlerinin giderek daha da gözle görülür olduğunu belirten, Dr.Şahin Ruh Sağlığı profesyonellerinin LGBTİ’lere yönelik LGBTİ pozitif bir yaklaşım sergilemelerinin gerekliliğine vurgu yaptı.

 

Dr.Ardıl Bayram Şahin: ‘LGBTİ’ler hasta ediliyor!’

 

Dr.Şahin ‘Son dönemde Trans intiharlarını, LGBTİ intiharlarını gerek çevremizden gerek medyadan görüyoruz, LGBTİ’ler hasta değiller, ama ‘hasta’ ediliyor. Bunu çalışmalar da gösteriyor. Yapılan çalışmalar Depresyon, Anksiyete bozukluğu gibi ruhsal hastalıklar ve intihar girişimleri heteroseksüellere göre LGBTİ’lerde 2-3 kata daha sık görüldüğünü açıkça göstermektedir. Bunun için Ruh Sağlığı profesyonelleri bu çalışmaları da göz önünde bulunduruaak, bu durumun nasıl önüne geçebiliriz diye düşünmelidir’ dedi.

 

Kıvılcım Arat: ‘LGBTİ’ler için şiddet günlük yaşamın bir parçası’

 

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi Kıvılcım Arat ise Trans*Evi’nde psikiyatrik desteğin çok önemli olduğunu belirterek; ‘Evde kalan LGBTİ’ler buraya başvurana kadar bir çok hak ihlali ile karşılaşıyorlar. Şiddeti günlük yaşamın bir parçası olarak deneyimleyen LGBTİ’ler buraya geldiklerinde psikolojik olarak bir çok sorunla boğuşmak zorunda kalıyorlar. Bu destek sayesinde psikolojik bütünlüğü bozulan arkadaşlarımız Trans*Evi’nde kendilerini toparlayarak toplumsal yaşama karışabilecekler’ dedi.

 

Trans*Evi’nde kalanların psikoterapi süreci,ihtiyaçları, deneyimleri üzerine paylaşımlarıyla devam eden tanışma toplantısı soru cevaplarla sona erdi.

 

 

Yorum Yap

Email (will not be published)

'